1499 big

Ray Kluun

Došla žena doktoru

Dirljiva priča o neraskidivoj emocionalnoj vezanosti i svevremenskim moralnim pitanjima

Lidija Deduš

Naša ocjena:

Stijn i Carmen su bračni sudružnici u najboljim godinama. Oboje voditelji vlastitih poslova, više nego dobro situirani, s jednogodišnjom kćerkicom, mnoštvom prijatelja, bezbrižnim i lagodnim životom kakav bi poželjela svaka osoba koja je tek napunila 35 godina. Ni ne sanjaju kako će im se, uskoro, život preokrenuti naglavačke zbog bolesti koju Carmen nosi u svom tijelu. Dijagnoza - rak dojke!

Suočeni s bolešću koja se uvijek dešava nekome drugome, nepravedno osuđeni na bol i dramu koja će uskoro uslijediti, oboje teško prihvaćaju činjenicu kako je, zbog uznapredovalog raka, šansa da Carmen poživi u idućih pet godina samo četrdeset posto.

Bolest koja se uvukla u sve pore njihovog života stavit će na ozbiljnu kušnju brak ovo dvoje mladih ljudi. Dok se Carmen bori s mučninama uzrokovanim kemoterapijama, opeklinama kože zadobivenim zračenjem, prijetećom amputacijom dojke i svim crnim mislima o neizvjesnoj budućnosti, Stijn ovu obiteljsku dramu proživljava na sebi svojstven način. Sve moguće i potrebno vrijeme provodi uz Carmeninu postelju, kao pažljiv i suosjećajan suprug prati je na psihološke konzultacije i kemoterapije. Ali duboko u sebi borbu protiv smrti proživljava, u najmanju ruku rečeno - nekonvencionalno.

Stijn je, naime, monofob - zbog straha od samoće, utjehu traži u tuđim krilima. Suočen s dijagnozom čiji je ishod smrt, Stijn će se osloboditi svih tereta bračnih zavjeta i započeti paralelan život u ozračju prevare, jednokratnih avantura i očajničke potrebe za seksom s drugim ženama. Varanjem žene na samrtnoj postelji opravdavat će nepravdu koja im je nanešena najtežom presudom koju uspješni, mladi i lijepi ljudi mogu dobiti, ali istovremeno i tražiti način kako se, kao muškarac, suočiti s prijetećom obiteljskom tragedijom. Sve do trenutka u kojem će upoznati lijepu Roos i zaljubiti se u nju.

Hoće li bezbrojne terapije pomoći Carmen ozdraviti i suočiti se s bračnim brodolomom koji se prijeteći nadvio nad njihovu malu i skladnu obitelj?

Ray Kluun (punim imenom Raijmondus Godefriedus Norbert van der Klundert) nizozemski je spisatelj rođen 1964. godine koji iza sebe ima spisateljsku karijeru od desetak godina, započetu upravo romanom "Došla žena doktoru" - biografskim djelom zabilježenim u formi kronologije bolesti njegove supruge koja je, 2001. godine, preminula od raka dojke.

Prožet humorom koji se iščitava između redaka, ovaj roman je lišen patetike koja bi se mogla očekivati od čovjeka koji je uistinu proživio ono o čemu piše i time postao glavnim likom vlastitog djela.

Pišući priznanje o vlastitom nemoralnom životu u vrijeme bolesti svoje supruge, Ray Kluun iznio je na svjetlo dana pitanje koje se, unatoč visokom stupnju razvijenosti civilizacije, i dalje smatra tabuom. Koliko je nemoralno biti nevjeran? A koliko nemoralno biti nevjeran supruzi osuđenoj na smrt?

S druge strane, Kluun je hrabro istupio u javnost priznanjem o vlastitom grijehu, potaknuvši tako čitatelja na razmišljanje o naličju braka kojem prijeti katastrofa. Kako se sa smrtnom bolešću suočava bolesna osoba, a kako njezin partner? I trebaju li partnerove emocije biti potisnute u drugi plan, budući da on nije taj kojem prijeti smrt?

Moram priznati da sam, prije početka čitanja, bila pomalo skeptična prema knjizi koja se prodaje zbog dobrih kritika. Ali skepticizma je nestalo odmah na početku. Ovo je, naime, jedan od onih romana koje nazivam "sticky fingers" romanom - zalijepi se za prste i ne želi "pustiti" prije završetka. Teška tema obrađena na lagan način uvlači čitatelja u radnju i izaziva brdo kontroverznih emocija na svakoj stranici, sve do samog kraja.

Osim toga, upućuje nas na neizbježnu i nezaobilaznu sudbinu i postavlja čitatelju pitanje: koliki nam je kvocijent emocionalne inteligencije? Imamo li, kao bića s vrha evolucijske ljestvice, uopće razvijenu empatiju prema drugim bićima? Koliko smo svjesni svoje krhkosti i spremni suočiti se s dijagnozama koje se događaju i nama, ne samo drugima, odnosile se one na bolest ili neke druge životne tragedije?

Možda će vas, dok ga budete čitali, ovaj roman potaknuti na razmišljanje o vlastitoj ranjivosti i prolaznosti, te natjerati na ispravljanje grešaka iz prošlosti i bolji odnos prema bližnjima u budućnosti.

 

Nk logo mono

Podržite Najbolje knjige: tražimo mecene!

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice.

Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više