1026 big

David Benioff

Grad lopova

Ovo je roman o avanturi, opsadi grada, ljudima koji ne odustaju… i, naravno, ovo je priča o tucetu jaja

Ilina Cenov

Naša ocjena:

872. Naizgled obična brojka? E, pa nije! Točno je toliko, naime, dana, za vrijeme Drugog svjetskog rata, trajala nacistička opsada predivnog, nekad carskog grada, i ponosa svih pravih Rusa, Sankt Petersburga, od milja zvanog Piter. Opsada je trajala od rujna 1941. godine do siječnja 1944. godine. Nacisti su grad bombardirali iz zraka, kao i teškim topništvom, uništivši ga gotovo do neprepoznatljivosti. Tijekom opsade umrlo je više od milijun ljudi, što od posljedica bombardiranja, što od gladi. Više od godine dana trajala je potpuna blokada grada, s apsolutnom nestašicom apsolutno svega: hrane, ogrjeva, lijekova... Nakon rata Piter je dobio status grada heroja.

"U životu nisi osjetio toliku glad, u životu nisi iskusio takvu hladnoću." Upravo je u to vrijeme gladi i hladnoće, u prvu zimu opsade Pitera smještena radnja romana "Grad lopova", mladog američkog pisca i scenarista Davida Benioffa. (Benioff je, među ostalim, autor scenarija za blockbuster "Troja", što su zaisgurno gledali svi ljubitelji povijesnih spektakala. Ili Brada Pitta.)

U istoj se zatvorskoj ćeliji igrom ratne sudbine nađu dvojica mladića, Lev i Kolja. Lev (ujedno narator romana) izgladnjeli je sedamnaestogodišnjak židovskog podrijetla, uplašen ne samo ratom, nego i samim životom. S druge strane je Kolja, šarmantni dvadesetogodišnji vojnik Crvene armije, slatkorječivi kozački Casanova. Lev je uhićen pod optužbom da je opljačkao leš njemačkog padobranca, koji mu je pao praktički u dvorište, dok je Kolja uhićen pod dezerterskom optužbom.

Nakon noći provedene u ćeliji, ne odlaze pred streljački vod, kao što su očekivali, već iznenađeni i zbunjeni dolaze pred pukovnika Grečka. Pukovnik im nudi pogodbu: u zamjenu za vlastite živote i bonove za hranu, trebaju mu donijeti nešto što se u Piteru nije vidjelo već mjesecima. Nešto, što polako stječe status urbane legende. Riječ je o tucetu jaja. I ne, nije riječ o Fabergéovim jajima, što bi pomislio svaki normalan čovjek punog želuca. Riječ je o jajima gallus gallus domesticus iliti domaće kokoši.

Lev i Kolja, naravno, prihvaćaju ponudu pukovnika Grečka (uostalom, kao da su uopće i imali nekog izbora?!). Dvojica potpuno različitih mladića kreću na nevjerojatno putovanje, pri čemu njihov apsurdni zadatak, koji u sebi krije još apsurdniji razlog, dobiva upravo epske razmjere. Potraga za tucetom jaja postaje njihova životna pustolovina. Tih nekoliko dana potrage za jajima čine se poput potrage za Svetim Gralom.

U potrazi za jajima najprije odlaze na tržnicu, gdje cvjeta crna burza. Nailaze na nevjerojatne živežne namirnice, koje su uslijed potpune blokade Pitera njegovi stanovnici bili primorani pripravljati. Degustiraju (Kolja, naravno) votku od fermentiranog drveta, koja vas može oslijepiti. "Knjižni slatkiš" je bio prava poslastica, napravljen od bjelančevinama bogatog ljepila za uvezivanje knjiga. Naravno, kućni ljubimci, golubovi i još kojekavke preostale životinje odavno su završili na tanjurima.

Nažalost, surovo vrijeme izvlači i svu surovost u ljudima, te su mesne okruglice, koje neki prodaju, zaista sumnjivog porijekla. Kako se čini, ljudskog... Shvativši kako je njihova potraga po Piteru uzaludna, nakon što su umalo njih dvojica završili kao živežne namirnice, postaje im jasno da će svoju potragu morati nastaviti iza neprijateljskih linija...

Pisac maestralno portretira dvojicu posve slučajnih partnera u njihovoj jednako tako posve slučajnoj i pogibeljnoj avanturi. Lev je duboko rezigniran ne samo ratom i njegovim posljedicama, već i samim zadatkom koji im je povjeren. On je pesimističan i uplašen, posve siguran u neuspjeh njihove misije. Kolja je posve drugačiji. Njemu je rat jednostavno - zabavan. "Sve u vezi s ratom bilo mu je smiješno - barbarstvo Nijemaca, partijska propaganda, unakrsna vatra smrtonosnih metaka koja je osvjetljavala noćno nebo. To je nečija tuđa priča, vrlo impresivna i detaljna priča u koju je slučajno upao i sad ne može pobjeći."

Kolja, kao da je svojim stavom pljunuo u lice ratu, politici, gladi, vojnicima koji najprije pucaju, a onda postavljaju pitanja... Hrabar ili lud, kako vam draže, on živi svoj život bez obzira na sve grozote, koje su neminovno prisutne u ratu. Zapravo, on voli svoj život, roman koji potajice piše i, naravno - žene... I baš ga briga. I zbog toga je beskrajno neodoljiv i nezaboravan lik!

Kako se njih dvojica podnose? Naravno, nikako. I u tome jest poseban čar ovoga romana. Prolazeći kroz razrušeni Piter, koji je postao "groblje, grad duhova i kanibala", a kasnije i kroz okupatorski teritorij, njih su dvojica u neprekidnom, ali simpatičnom sukobu. Lev je iznerviran Koljom i svime što on predstavlja, njegovom bezbrižnošću i optimizmom, a ponajviše time što on jednostavno ne zna ili ne može šutjeti. A ponekad bi stvarno bilo pametnije da zašuti. Njihovi živahni dijalozi, zapravo svađe, upravo su briljantni. Kroz te dijaloge saznajemo detalje o njihovim životima, očekivanjima, nadanjima, strahovima...

Unatoč tome što je Benioff radnju smjestio u vrijeme najrazornije i najpogubeljnije opsade u novijoj povijesti (mogli bismo opsadi Pitera zasigurno pridodati i opsadu Sarajeva), ovaj roman neće vam ostaviti gorak okus. Naime, u svojem opsežnom istraživanju povijesnih činjenica vezanih za opsadu Pitera, pisac se služio brojnim knjigama, ali i dnevnicima preživjelih stanovnika. Građani Pitera su sve vrijeme opsade nastojali živjeti koliko-toliko normalan život. Nastavili su ići na koncerte, večeri poezije, predstave... Nastojali su ostati ljudi. I upravo je zato roman prožet humorom, britkim i inteligentnim, iskričavim, životnim dijalozima, pomalo apsurdnim i tragikomičnim situacijama.

"Grad lopova" je upravo sjajan roman, od prve do zadnje stranice gotovo posve tradicionalne strukture. To je dinamično, zanimljivo, pametno i uzbudljivo štivo. Benioff je ne samo pisac, nego i scenarist, tako da je roman pisan poprilično "filmski". Naime, kad ga čitate, Lev, Kolja, vojnici Crvene armije, partizani, nacisti, izgladnjele ljepotice... svi su vam oni pred očima toliko jasno, kao da gledate film. Iako se zapravo prava "frka" dogodi tek u drugoj polovici romana, ovaj se roman jednostavno ne ispušta iz ruku. Benioff je pametan, spretan i vješt pripovjedač, koji vas jednostavno uvuče u priču i vi ne možete (i ne želite) više van! Odličan roman, koji nikako ne biste smjeli zaobići.

Benioff nas kroz ovu toplu ratnu priču vodi na očaravajuće putovanje ratnim Piterom i okolicom. Opisuje nam najbizarnije situacije, u kojima se (nažalost, uvijek) mali čovjek zatekne licem u lice s velikim sukobom. I taj mali čovjek pokazuje svu svoju hrabrost, ponekad i ludost i snalažljivost, jer želja za preživljavanjem je ipak jača od svega. Kako pisac kaže za stanovnike Pitera u jednom intervjuu: "Preživjeli su jer nisu imali izbora".

Dodajem: preživjeli su iz inata! Ovo je roman o preživljavanju iz inata, o upornosti, hrabrosti, hladnoći i gladi, jednoj šahovskoj partiji, prijateljstvu za cijeli život i ljubavi za cijeli život... Ovo je roman o avanturi, koja je trajala nekoliko dana, a označila cijeli život. I naravno, ovo je priča o tucetu jaja. Poslije ove priče, svako vađenje jaja iz hladnjaka uljepšat će vam dan, spoznajom da je rat, hvala Bogu, daleko od nas...

 

Nk logo mono

Podržite Najbolje knjige: tražimo mecene!

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice.

Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više