Muški pjesnički blok na BEK-u: Grgas, Kirin, Kunštić, Maleš, Nagulov, Šindolić, Šodan

Ovogodišnji muški pjesnički blok obuhvaća šest hvaljenih i/ili nagrađivanih naslova tri generacije hrvatskih pjesnika: od onih rođenih krajem 40-ih i početkom 50-ih (Grgas, Maleš) preko onih rođenih sredinom 60-ih (Kirin, Šodan) do onih rođenih krajem 70-ih i početkom 80-ih (Kunštić, Nagulov). Njima su Besplatne elektroničke knjige dodale i sedmi, ovogodišnji elektronički "original": izbor iz poezije Voje Šindolića kojim predstavljaju ravno pola stoljeća njegova pjesnikovanja

Large muski pjesnicki blok 2025

Društvo za promicanje književnosti na novim medijima [DPKM] objavilo je u okviru projekta Besplatne elektroničke knjige [BEK] (elektronickeknjige.com) ovogodišnji muški pjesnički blok sa sedam naslova: "Zablaće" Stipe Grgasa, "Malešne" Miroslava Kirina, "Kora" Ivana Kunštića, "Mutno" Branka Maleša, "Tanja" Franje Nagulova, "Tiranija svakodnevice" Voje Šindolića te "Unutarnji neprijatelj" Damira Šodana. S ovim naslovima zainteresiranim čitateljima besplatno ih je dostupno ukupno 356 od 398 dosad objavljenog.

Osim što je objavljivanjem ovogodišnjeg muškog pjesničkog bloka s tri dosad neobjavljivana autora (Grgas, Kunštić, Šindolić) premašena je brojka od 200 objavljenih domaćih autorica i autora, projekt BEK se može pohvaliti i s ukupno više od 200 objavljenih zbirki i izbora iz opusa domaćih pjesnikinja i pjesnika.

Da nije u pitanju samo kvantiteta najbolje može ilustrirati primjerice podatak da je dosad objavljeno čak 31 naslov deset dobitnika nagrade Goranov vijenac 2024. godine koja se dodjeljuje za cjelokupan pjesnički opus te 42 naslova 23 dobitnika Gorana za mlade pjesnike, odnosno 28 naslova 11 dobitnika Kvirina za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu te 33 naslova 17 dobitnika Kvirina za mlade pjesnike. 

Zbirka "Zablaće", pjesnički prvijenac uglednog profesora anglistike Stipe Grgasa, odmah po objavljivanju stekla je naklonost stručne kritike i našla se u finalu nekoliko važnih nagrada. S pravom, jer riječ je o iznimnoj poeziji koja kroz (mikro)zavičajnu optiku čitatelju predočuje općeljudsko iskustvo (političko-povijesnog, jezičnog i intimnog) naslijeđa, pamćenja i nedaća, iskustvo koje kao da se kroz život svakoga pojedinca "vječno vraća" isto ili djelomice varirano, a ovdje, pjesničkom snagom i umijećem stavlja na estetski visoku razinu. Knjiga prvijenac, ali knjiga koja ostaje.

Miroslav Kirin jedan je od najznačajnijih i najnagrađivanijih pjesnika suvremene hrvatske književnosti. Njegov opsežni književni i prevoditeljski opus nalik je poetskom albumu raznorodnih oblika, struktura motiva i interesa. Tako i u zbirci "Malešne", Kirin ispisuje više od stotinu mikrofikcija/mini-eseja/pjesama u prozi, raspoređenih u četiri ciklusa koji obuhvaćaju i istražuju različite smjerove i slobodu prostiranja poetskog teksta. Riječ malešno evocira nježnost i krhkost, dok svaki fragment pulsira snagom i potencijalom veće priče u kojoj se odražava i moć i nemoć jezika te slojevita povezanost i suodnos vlastitoga autorskog glasa i glasova drugih autora.

Nagrađena na Pjesničkim susretima u Drenovcima, zbirka "Kora" prva je, i na žalost jedina, knjiga đakovačkog pjesnika Ivana Kunštića. Njegov lirski subjekt istražuje slojevite te pomalo paradoksalne prostornovremenske odnose, dok panonski zavičaj postaje mjerilo duhovne i tjelesne dimenzije teksta. Zbirka "Kora" čisti je i fini lirski destilat godinama taložene i odležane književne, glazbene, a posebice filmske lektire te tihog, duboko intimnoga osjećajnog svijeta.

Malešovi stihovi u zbirci "Mutno" vraćaju nas u prazoru čovječanstva, kad je (naj)prvo bila gesta. Maleš je najradikalniji poetski mistik u modernoj hrvatskoj poeziji, odnosno najustrajniji u svojoj ekscentričnost, ali i najizopćeniji domaći poetski praktičar iz svijeta koji bez skrupula i milosti zastupa masovno življenje, masovnu kulturu i masovan jezik. Riječju, pjesnički živ, zaključuje u svojoj uredničkoj bilješci Ervin Jahić.

Nakon sedamnaest godina, drugo izdanje kultne "Tanje" Franje Nagulova pojavljuje se u novom ruhu, ali i pod novim svjetlom: poetičke mijene hrvatske poezije u međuvremenu su se razračunale i pomirile s metaforom, semantičkim konkretizmom i intermedijalnim praksama; "Tanja" danas djeluje i anticipirajuće i svježe, i uklopivo i razlikovno. Autoironični kanconijer nastao u vremenu nepopularnom za kanconijere, premrežen filmom, literaturom i metajezičnim igrama sada se pojavljuje na novom mediju, šireći svoje područje djelovanja, potvrđujući time i vlastitu neprolaznost.

"Tiranija svakodnevice" jedinstveni je, za e-izdanje pripremljeni izbor poezije iz bogatog opusa jednog od vodećih pjesnika, prevoditelja i promicatelja bitništva na ovim prostorima. Poput lirskog dnevnika, ovaj opsežan i kronološki uređen presjek svjedoči o svim društvenim, ali i privatnim mijenama, koje je kroz desetljeća prošao i prolazi autor, a s njim i svi mi. Vojo Šindolić time se u domaćem književnom polju pozicionira kao jedan od značajnijih lirskih kroničara, pjesnika, bitnika.

"Unutarnji neprijatelj", zbirka pjesama pjesnika, prevoditelja i dramskog pisca Damira Šodana, poetski je mozaik koji spaja urbanu mitologiju, kulturne reference te vlastite duhovne preokupacije i introspekcije. U njegovoj kući slavnih žive i poznate i marginalne figure, od Fidipida, Lou Reeda i Borisa Marune do Hrvatica s Instagrama, drugarice Milke i zgodne splitske blagajnice. Unutar pet pjesničkih ciklusa Šodanov lirski subjekt istražuje granice suvremenog svijeta i humanističkih ideala, prelazeći između zapadnih i istočnih granica, povijesnih trenutaka te osobnih egzistencijalnih i društvenih previranja. Njegov jedinstveni glas, duboko ukorijenjen u bogatoj anglosaksonskoj tradiciji s nijansama feralovske satire, reduciranim pjesničkim izrazom precizno bilježi duh vremena, vješto balansirajući ironiju, humor i filozofske uvide. (N. K.)

 

Nk logo mono

Podržite Najbolje knjige: tražimo mecene!

Čitajte svježe.

Prijavite se na naš newsletter i redovno ćemo vam na vašu e-mail adresu slati slasne porcije najsvježijih književnih recenzija i članaka iz svijeta Najboljih knjiga.

Prijava na newsletter

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice.

Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više