DA BISTE IZRAZILI SVOJU LJUTNJU, najprije ju sebi morate opravdati. Morate se uvjeriti da je ta ljutnja razložna, primjerena, ispravna. U mentalnom procesu ljutnja je nalik suđenju koje se događa u vašem umu.
Optuženik sjedi čekajući u sudnici vašeg uma. Vi ste tužitelj. Znate da je kriv, no da pravda bude zadovoljena, najprije u to morate uvjeriti suca, dakle vašu svijest. Izlažete rekonstrukciju nepravde koja vam je nanesena.
Nabrajate sve vrste zala, dvoličnosti i okrutnosti nakane optuženikova djela. Iz prošlosti izvlačite mnoge njegove “zločine” protiv vas kako biste uvjerili svijest da za optuženika nema milosti.
U pravoj sudnici, optuženik ima odvjetnika koji ga brani. No, u ovom mentalnom suđenju vi sami vodite parnicu kako biste opravdali svoju ljutnju. Kao sudac odbacujete sve patetične izlike, nevjerojatna objašnjenja ili slabašne molbe za oprost. Obrana tu nema što reći. S vašim jednostranim argumentima konstruirate optužnicu. Vaša svijest lupi batom po stolu, a optuženi je kriv! E, sada kad se ljutimo na njega, osjećamo se dobro.
Odavno sam ovakvo suđenje uočio u svome umu kad god sam se naljutio. Činilo mi se toliko nepravednim. Sljedeći put kada sam osjetio da ću se na nekoga naljutiti, zastao sam i dopustio “obrani” da kaže što ima. Igrajući ulogu odvjetnika, pronašao sam razumne izlike i moguća objašnjenja za ponašanje optuženog. Vrlo elokventno sam govorio o važnosti i ljepoti opraštanja. I tada sam shvatio da mentalni sud moje svijesti više neće tolerirati presude o nečijoj krivnji. Tako mi je postalo nemoguće suditi o nečijem ponašanju. Ljutnja, koja nije opravdana, ostaje bez svog goriva i umire.
Ajahna Brahma nazivaju “Seinfeldom budizma”. Rođen je u Londonu, a na Sveučilištu Cambridge diplomirao je teorijsku fiziku. Nezadovoljan akademskim svijetom, otišao je u džungle Tajlanda i učio izravno od velikog učitelja Ajahna Chaha. Ajahn Brahm danas je redovnik već više od trideset godina i prati ga glas poštovanog duhovnog učitelja. Opat je jednog od najvećih budističkih samostana na južnoj hemisferi, a svojim javnim predavanjima privlači tisuće ljudi.
Kao budistički redovnik, tijekom tridetogodišnjeg rada, Ajahn Brahm sakupio je mnoge britke, duhovite i mudre priče. S tradicionalnom budističkom filozofijom kao polazištem, priče su pisane kao šaljive parabole kako bi čitatelja uputile u dublje preispitivanje tema kao što su obzirnost, patnja, opraštanje, nada, mudrost i bezuvjetna ljubav. Dovitljive i duhovite, one otkrivaju važnost suosjećanja u životu običnih ljudi i bezvremenu mudrost Buddhinih učenja.
Podijeli na Facebook