ŠTO ČITATI Nakladnička kuća Mala zvona preporučuje "Crvene golubove" Sanje Lovrenčić

Neimenovan jadranski otok, kamena kućica i jato golubova pismonoša ostavljenih u naslijeđe glavnoj junakinji, neobična i ekscentrična družina iza koje se sluti neka dublja i tamnija prošlost – sve te početne postavke, kao i uzbudljiv i gotovo "špijunski" nastavak, čine ovaj roman vrlo dobrim "ljetnim štivom" koje je mnogo više od onoga što se pod tim izrazom podrazumijeva

Large mala zvona gl
Foto: Mala zvona

Najrecentniji roman Sanje Lovrenčić "Crveni golubovi" dvostruka je knjiga: osobit prozni tekst, koji se negdje na granici realizma i fantastike bavi gorućim temama suvremenog svijeta, nadopunjen je "Pjesmaricom" – zbirkom poetskih fragmenata koje je autorica pisala kao skice za pojedine ulomke romana. Budući da je riječ o iskusnoj i priznatoj pjesnikinji, ova kombinacija dvaju tekstova u istim koricama na potpuno nesvakidašnji i intrigantan način otkriva dvostruku prirodu kreativnog procesa i čitateljima dopušta da u priču uđu kroz dvoja različita vrata.



Radnja započinje dolaskom pripovjedačice na neimenovan otok. Naslijedivši kuću u gotovo napuštenom selu, ona dobiva razlog da se nakratko udalji od svakodnevne borbe za egzistenciju. Krajolik u kojemu se našla naizgled je idiličan: ruševne kamene kuće, divlji kapari, domaći sir, sunce i vjetar određuju taj mediteranski svijet. Sve sluti na to da će se ovdje, "daleko od pobjesnjele gomile", posla i rutine, otvoriti prostor za pogled unutra, za suočavanje s vlastitom prošlošću, željama i nadama.


Sanja Lovrenčić (Foto: Privatna arhiva)

Zajedno s kućom, međutim, pripovjedačica je naslijedila i golubove koje je uzgajao njezin preminuli rođak Toni. Kad jednog jutra iznenada odluči osloboditi ptice iz golubinjaka, ni ne sluti da će joj se ti pismonoše ubrzo vratiti, i to u društvu prilično živopisnih gostiju. I tu mediteranskoj idili dolazi kraj: zamijenit će je istraživanje internacionalnog terorizma 1970-ih godina, revolt pred tadašnjim i sadašnjim srazom bogatstva i bijede, rastuća osjetljivost za devastaciju prirode, traganje, strah i bijeg…

"Sanja Lovrenčić je odabrala junakinju za koju niko ne bi ni pomislio da ima podrivačke kapacitete. Time  kao  da  sugeriše  veru  u  sposobnost  pobune  malog  čoveka, onog sa  svakidašnjom jadikovkom. (…) Definitivno, ovo je dragocen hibridni roman koji će doneti zadovoljstvo čitanja, tumačenja i ocenjivanja."
Svetlana E. Tomić, Reči, 2023.

"Autorica je imala sjajnu ideju kako da romaneskno uskrsne temu društvene promjene, razradila je i metode pobune primjerenu dobu i tehnici."
Jadranka Pintarić Jutarnji list, 2023.

Sanja Lovrenčić (1961.) nagrađivana je pjesnikinja, prozaistica i dječja književnica, a godinama se bavila i radio dramom. Živi i radi u Zagrebu. Među njezinim djelima izdvajaju se: "Esperel, grad malih čuda" (1994.), "Rijeka sigurno voli poplavu" (2006., Nagrada Kiklop), "U potrazi za Ivanom" (2006., Nagrada Gjalski), "Hrvatske narodne bajke" (2009.), "Ardura" (2012.), "Kabinet za sentimentalnu trivijalnu književnost" (2018.), "Skica za junakinju" (2021.), "Crveni golubovi" (2022.)… Osim što aktivno piše, istaknula se i kao prevoditeljica s engleskog, francuskog i njemačkog jezika; k tome već petnaest godina vodi i vlastitu izdavačku kuću Mala zvona, zapaženu zbog brojnih nagrada koje su osvojila njihova izdanja. Više o autorici možete saznati na: https://www.sanja-lovrencic.com/

Knjigu "Crveni golubovi" možete kupiti OVDJE

(NK Promo)

 

Nk logo mono

Podržite Najbolje knjige: tražimo mecene!

Čitajte svježe.

Prijavite se na naš newsletter i redovno ćemo vam na vašu e-mail adresu slati slasne porcije najsvježijih književnih recenzija i članaka iz svijeta Najboljih knjiga.

Prijava na newsletter

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice.

Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više