Piše Tanja Tolić
1) Ivanka Ferenčić Martinčić
Krv mojih predaka
Innamorata, 2021.
Igrom slučaja u ruke mi je dospio roman domaće autorice, po struci knjižničarke, autorice nekoliko slikovnica za djecu i, možda najzanimljivije, interpretatorice baštine i majstorice pripovijedanja (storytelling izvođač). Sve to sjajno se sklopilo u njezinu romanu prvijencu za odrasle "Krv mojih predaka". Odmah napomena: ovaj roman nije za svakoga, morate biti ljubitelj žanra fantastike, a ako jeste, vjerujem da ćete kao i ja biti zadivljeni napisanim. “Krv mojih predaka” prvi je dio trilogije "Krv, kosti i pepeo", autorica je u vrijeme pisanja ove preporuke taman bila objavila i nastavak "Kosti mojih predaka", a obje je knjige objavila mala i mlada nakladnička kuća Innamorata, specijalizirana za žanrovsku literaturu. Ivanka Ferenčić Martinčić izvanredna je pripovjedačica, njezin roman nimalo ne zaostaje za sličnim serijalima na engleskom jeziku, redom bestselerima, a s obzirom na to da joj junaci nose engleska imena, nekoliko sam puta čak zaboravila da čitam domaći serijal, a ne prijevod. Bonus, ovo je priča izvan klišeja, zaista ćete se iznenaditi!
2) James Hollis
Projekt Eden: U potrazi za magičnim Drugim
Sandorf, 2022., prijevod Karmela Cindrić
Ernest Becker rekao je da svi imamo svoje "projekte besmrtnosti", no kako su oni osuđeni na propast jer svi umiremo, paralelno se utječemo "projektu Eden", o čemu u svojoj kultnoj knjizi piše jungovski analitičar James Hollis. Ako već ne možemo živjeti vječno, može li nas barem značajni Drugi – partner na kojeg projiciramo idealnog roditelja – bezuvjetno voljeti do smrti? Nažalost, i taj je projekt osuđen na propast i što prije to prihvatimo, veće su šanse da izgradimo s nekim ljubav. Tek kad doživimo slom svojih projekcija na Drugoga, ili uđemo u trag počecima simptomatologije, možemo početi uviđati da je "neprijatelj" unutra, da Drugi nije onakav kakvim se možda čini i da smo prije nego što počnemo čistiti teren za istinski odnos dužni provesti duboko osobno preispitivanje. Hollis je knjigu napisao davne 1998., na prvu je začudno suvremena, dok ne shvatimo da je odrastanje cjeloživotni projekt, a bivanje u zajednici vještina s kojom se čovječanstvo hrva od pamtivijeka.
3) Jordan Ifueko
Zrakonoša
Znanje, 2022., prijevod Ana Katana
Ovo je roman za vašu tinedjžerku ili tinejdžera, ljubitelje fantastičnog štiva, ali ako ste i sami skloni zaroniti u čarobne svjetove, bit će ovo idealno ljetno štivo. Spisateljica nigerijsko-američkih korijena, Jordan Ifueko, ima trideset jednu godinu, a već je s prvim romanom postala finalistica prestižne nagrade Nebula i autorica koja je dospjela na listu bestselera The New York Timesa. Svoj roman prvijenac počela je pisati kao srednjoškolka, trebalo je dvanaest godina da preraste u tiskanu knjigu, a pred nama je iznimno maštovita i neočekivana priča, što u žanru fantasyja nije lako postići. Priča prati mladu Tarisai koja je oduvijek žudjela za obitelji, ali je odgojena u izolaciji i po naredbama svoje odsutne majke, tajanstvene i opasne Gospe. Ona je šalje u prijestolnicu Aritskog Carstva kako bi se natjecala s drugom djecom za mjesto u Kraljevićevu vijeću Jedanaestorice. No Gospa ima okrutan plan: kad Tarisai zadobije povjerenje prijestolonasljednika, mora ga ubiti…
* Preporuke su originalno objavljivane u magazinu Globus, u sklopu rubrike Čitam!, od početka 2019. godine.
Podijeli na Facebook