Piše Tanja Tolić
1) Maggie O'Farrell
Hamnet
Profil, 2021., prijevod Damir Biličić i Ira Wacha-Biličić
William Shakespeare rodio se 1564., a 1582. službenik u Worcesteru zabilježio je da je Will zatražio dozvolu za brak s Anne Hathaway i platio je 40 funta, što bi danas bilo oko 200 tisuća kuna. O osam godina starijoj Anne ne znamo gotovo ništa, osim da je bila iz dobrostojeće obitelji, jedna od sedmero djece, da je umrla u dobi od 67 godina i da joj je suprug oporukom ostavio svoj "drugorazredni krevet". Ona i William imali su troje djece: Susan koja se rodila 1583. te blizance Judith i Hamneta koji su rođeni 1585. Od te je faktografije krenula Maggie O'Farrell u svojem romanu "Hamnet", i ispisala dirljivu priču o ljubavi i gubitku djeteta u doba bubonske kuge. Shakespeareov sin umro je u dobi od 11 godina prije gotovo 450 godina: Hamnet je inačica imena Hamlet, najpoznatije Shakespeareove drame, no ovaj roman govori o drugoj vrsti tragedije i slavnog dramatičara prikazuje primarno kao supruga i oca. Roman je, u mnogim izborima, proglašen jednim od najboljih romana 2020. godine.
2) Sorj Chalandon
Zanimanje oca
Znanje, 2021., prijevod Maja Ručević
Gotovo mi je promakao ovaj izvanredan roman francuskog pisca i novinara, jednog od osnivača francuskih novina Libération, dobitnika najprestižnije francuske novinarske nagrade Albert Londres i književnih nagrada Médicis, Grand prix du roman te Goncourtove nagrade. "Zanimanje oca" autobiografska je proza koju je Chalandon napisao nakon što mu je umro otac. I njegov stvarni otac i onaj literarni mitomani su i zlostavljači, što autor ne skriva u svojim javnim nastupima. Paranoidni otac iz romana, André Choulans, za života je bio pjevač, nogometaš, trener džuda, špijun, pentekostalni pastor, padobranac tijekom rata, a sve do 1958. i pouzdanik generala De Gaullea. No najbolji prijatelj preko noći mu je postao neprijateljem nakon što je dopustio referendum o samoopredjeljenju Alžira. Stoga odlučuje ubiti De Gaullea te za to traži pomoć svoga sina Émilea. "Zanimanje oca" potresa čitatelja do kostiju, no istovremeno ga ispunjava i egzaltiranim optimizmom: krhki smo mi ljudi, ali ne i lomljivi, čudo je što sve možemo pobijediti.
3) Robert Torre
Ludilo uzvraća udarac
Media Bar, 2021.
"Prije mjesec dana iznenada je preminuo dobar čovjek", tim se riječima, sredinom studenoga 2021. godine, Klinika za psihijatriju KBC-a "Sestre milosrdnice" oprostila od svojeg kolege Roberta Torrea. Dobri čovjek Robert bio je i liječnik, psihijatar, eruditski um koji je svojim promišljanjima poticao i uzbunjivao javnost (sjetimo se njegova pamfleta "Prava istina o psihijatriji"). Bilo mi je žao – tog studenog 2021. – što je njegova smrt bila povod za preporuku njegove knjige. Neko je vrijeme bio Globusov kolumnist (u Globusu su originalno i objavljivane ove kratke preporuke), pa je preporuka njegove knjige "Ludilo uzvraća udarac" bila i mala zahvala za njegov doprinos magazinu. "Ludilo uzvraća udarac" druga je njegova knjiga u izdanju Media Bara, nakladničke kuće koju je pokrenuo Torreov bliski prijatelj, novinar i urednik Neven Kepeski. Kao i u knjizi "Ima li života prije smrti?" Torre je i ovdje provokativan, već u podnaslovu: riječ je o povijesti ludila osuđenog na psihijatriju. Ludila je bilo oduvijek i uvijek će ga biti, a u ovoj knjizi Torre izlaže više od dva desetljeća dugu priču o psihijatriji kroz kapitalne psihijatrijske ideje. Psihijatrija i dalje ne uspijeva definirati bit ludila, no znamo ovoliko, a i to je neki početak: biti lud podrazumijeva biti čovjekom na najnerazumljiviji mogući način.
* Preporuke su originalno objavljivane u magazinu Globus, u sklopu rubrike Čitam!, od početka 2019. godine.
Podijeli na Facebook