Piše Tanja Tolić
1) William Kent Krueger
Ova blaga zemlja
Vorto Palabra, 2022., prijevod Marta Kovač
Roman “Ova blaga zemlja” vrsta je priče kakve smo čitali u djetinjstvu – priziva Toma Sawyera i Huckleberryja Finna – s tom razlikom da ova ima ozbiljnu, gotovo aktivističku notu. William Kent Krueger godinama je pisao krimiće, a onda prije dvanaest godina objavio obiteljski roman, "Obična molitva", koji mu je donio nove čitatelje i slavu. U "Ovoj blagoj zemlji" glavni junaci nemaju roditelje ni obitelj, svi su redom siročad, no sanjaju o mjestu koje će zvati domom. Nakon što 1930-ih pobjegnu iz Indijanske strukovne škole, u maleni kanu ugurat će se najprije ubojica iz nužde, osmogodišnji Odie O’Banion, potom njegov četiri godine stariji i odgovorniji brat Albert, nijemi indijanski dječak Moses i igrom slučaja šestogodišnja djevojčica Emmy. Kreću u veliku avanturu rijekom Gilead i putem susreću galeriju osebujnih likova – ljude osiromašene Velikom depresijom, putujuće propovjednike, a za njima istovremeno juri šerif sa svojim pomoćnicima. U pitanju je staromodna i očaravajuća priča koja osvaja toplinom i dobrotom.
2) Annie Ernaux
Djevojačke uspomene
Naklada OceanMore, 2022., prijevod Vlatka Valentić
U ljeto 1958. godine Annie Ernaux – u ljetnom kampu u kojem je radila – doživjela je svoje prvo seksualno iskustvo sa starijim voditeljem. Imala je osamnaest godina, ali za seks nije bila spremna: o njemu, kao djevojka koja je pohađala školu kod opatica, gotovo ništa nije znala. Seks će biti brz, grub i bez osjećaja, muškarac će je odbaciti nakon jedne noći, a ostatak ljetovanja Ernaux će provesti ganjajući ga u pokušaju da proživi svoj romantični san. To nes(p)retno iskustvo imat će teške posljedice: izgubit će menstruaciju na dvije godine i oboljeti od bulimije. Više od pedeset godina poslije vratit će se u to ljeto i suočiti s cijelom skalom zapetljanih emocija: žudnjom, zaljubljenošću, sramom zbog odbacivanja i poniženjem zbog otvorenog ruganja drugih voditelja. Hrvatski čitatelji nakon pet objavljenih knjiga – "Samo strast", "Mjesto", "Jedna žena", "Godine" i "Događaj" – Ernaux sada već dobro poznaju, kao i njezin način pisanja koji kombinira autobiografiju, sociologiju i historiografiju. U "Djevojačkim uspomenama" pak fascinira njezina posvećenost tome da osvijetli sva mračna mjesta i duboka strast da se istraži svako ljudsko iskustvo, pa i ono najsramotnije.
3) Pat Barker
Šutnja djevojaka
Petrine knjige, 2022., prijevod Aleksandra Barlović
Književnost posljednjih godina bilježi novi trend: mitovi, posebno grčki, iznova se interpretiraju, ovoga puta kroz žensko očište. Margaret Atwood ponudila je tako čitateljima "Penelopeju", Madeline Miller ispričala je Kirkinu priču, a Natalie Haynes u romanu "Tisuću lađa" daje glas ženskim likovima iz "Ilijade" i "Odiseje". Pat Barker u "Šutnji djevojaka" pripovijeda pak o kraju opsade Troje iz pozicije Briseide, robinjice zbog koje su zaratili Ahilej i Agamemnon. U "Ilijadi" nema tragičnijeg lika od nje: dan započinje kao kraljica Lirnesa, a završava ga kao robinja u postelji muškarca koji joj je zaklao supruga i trojicu braće. O njoj, međutim, od Homera ne doznajemo gotovo ništa. Briseidin glas isprva grmi ljutnjom i gorčinom (zbog čega je roman dobio epitet feminističke "Ilijade"); postupno se ublažava kako i ona izlazi iz katatoničnog stanja i ponovno zadobiva osjećaj same sebe. Pat Barker rasvjetljava ono što znamo, ali o čemu šutimo jer žene nemaju svoje ilijade i odiseje: žene su u ratu plijen, a ratnička "ljubav" što je pjesnici slave ustvari je silovanje.
* Preporuke su originalno objavljivane u magazinu Globus, u sklopu rubrike Čitam!, od početka 2019. godine.
Podijeli na Facebook